Tunneler, der sørger for en wow-effekt

Blandt Abu Dhabis skyskrabere finder I en stor og spektakulær legeplads. Legepladsen er indrettet med masser af legeaktiviteter, kæmpe legetårne og et enormt solsejl for at beskytte børnene mod den hårde sol. For at gøre legetårnene endnu mere iøjnefaldende og fyldt med legeværdi, er de designet med to store tunnelrutsjebaner, som fører børnene fra toppen af tårnene og ned til jorden igen.

Tunnelerne er begge designet med kurver, da den høje starthøjde kræver fartdæmpende sving. Den ene med en spiral, mens den anden laver et stort sving, men har ellers et meget lige design. Hvor det er muligt, er der også placeret vinduer, hvilket giver lys ned gennem de lange tunneler.

Udover at give børnene en fed oplevelse, er tunnelrutsjebanerne også gode til at skabe opmærksomhed og en wow-effekt. Det gør dem især attraktive, når man ønsker en legeplads, der fanger folks interesse fra første øjekast, hvilket bestemt er noget, de har opnået på Al Maryah Island.

Produktoversigt

Specialdesignet tunnelrutsjebane

Specialdesignet tunnelrutsjebane

Aldersanbefaling:
Fra 3 år

Billeder

Billeder

Detaljer

Detaljer

Adresse
F9VR+59Q Al Maryah Island
Abu Dhabi
De Forenede Arabiske Emirater

Byggeår
2019

Få besøg af vores legepladskonsulent

Har I brug for rådgivning til indretningen af legepladsen eller spørgsmål til vores produkter? Få et gratis og uforpligtende besøg af vores legepladskonsulent.